Kadınlarda Saç Dökülmesi nedenleri

 

saç ekimi izmirde

Herkes hayatının bir döneminde saç dökülmesinden yakınır ve acaba kel mi oluyorum? diye endişe eder. Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. Bazen sebep ciddi bir hastalık olabilir.

Alınan herhangi bir ilaç (cyclosporin, antitroid ilaçlar, antikoagulantlar, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar),
Hormon seviyelerinde radikal değişiklikler (troid hastalıkları, hipofiz hastalıkları, diabet)
Ciddi fiziksel veya ruhsal stres
Hava kirliliği
Saçlı derideki enfeksiyon veya cilt hastalıkları (psoriazis, egzama, lenfoma)
Beslenme bozuklukları( protein ve demir eksikliği) saç dökülmesine neden olabilir

Kadınlarda doğum sonrası veya menopoz sonrası ciddi saç dökülmeleri olabilir; ancak bu tip saç dökülmeleri genellikle geçicidir. Kadınlarda depresyon bilinen en büyük sebeptir.

 

olduğu görülmektedir.
Kadınlarda sıklıkla rastlanan; belli bir oranda incelme ve saç kaybıdır. Kadınlarda saç dökülmesine sebep olan bir çok neden vardır.

Yaş

Kadınlarda Saç DökülmesiYaşla saç dökülmesi arasında direkt bir ilişki bulunamamıştır. Genetik yatkınlığı olan yani ailesinde belirgin saç dökülmesi olanlarda 20’li yaşlarda dahi saç dökülmesi başlayabilmektedir.

Hormonal Nedenler

Androgenetik Alopesi: Kadınlarda saç kayıplarının %80 nedeni Androgenetik Alopesi’dir (Erkeklik hormonu fazlalığı). Kadınlardaki saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kolay teşhis edilebilir değildir. Kadınlarda saç kaybı, 3 farklı şekilde karşımıza çıkar:

I – Başın üst kısmı santral bölgede saç tellerinde incelme.

II – Başın üst kısmı santral bölgede daha geniş alanlarda saç tellerinde incelme ve yer yer saç kaybı.

III – Başın üst kısmı santral bölgede geniş alanlarda saç kaybı, bu alanın ön ve arkaya doğru ilerlemesi veya ön saç çizgisinin kayıpları.
Menopoz ve Saç Dökülmesi
Stres: Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

Doğum: Gebelik süresince kadınlarda östrojen hormonu normalden fazla salgılandığı için saçlar gürleşir ve güzelleşir. Doğum sonrası östrojen miktarı azaldığı için saç dökülmeleri başlar. Bu durum tehlike yaratmaz, saçlar 1-6 ay arasında tekrar büyür.

Tiroid Bezi Salgı Bozuklukları: Tiroid bezi hastalıkları hiçbir neden yokken kilo alıp verme, ateş basması ya da üşüme gibi sorunlara yol açtığı gibi, saç dökülmesine de neden olur. Tiroid bezinin aşırı ya da az çalışmasından kaynaklanan bu durum tiroid tedavisiyle ya da saç ekimi ile önlenebilir.

Bazı Hastalıklar

Anemi; kadınların % 18’inde tedavi gerektiren demir eksikliği anemisi mevcuttur. Demir eksikliği durumunda anemi ortaya çıkmadan önce depo demir ve doku demiri azalmaktadır. Bazı araştırmacılar, saç dökülmesinin, aneminin en erken bulgusu olduğunu ve aşikar anemiden önce ortaya çıktığını ileri sürmektedirler.
Trichotillomania (Belirgin saç kaybıyla sonuçlanan patolojik, saplantılı saç çekme hastalığı)
Alopecia Areata (Belirti vermeden sınırları belirgin küçük dairesel yamalar şeklinde oluşan saç dökülmesi)
Kazalar, geçirilmiş operasyonlar, kimyasal madde yanıkları v.b. nedenlerle gelişen skar alanlarında ortaya çıkan saç kayıpları
Kimyasal nedenler, bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler
İlaçlar (Doğum kontrol hapları, kortizon ve bazı antidepresanlar gibi)